Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Bosna i Hercegovina na istorijskoj raselini

Komentari (13) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 26 novembar 2009 01:42
Ljubisa Simic
Sjajan tekst. Svaka cast za g. Iskenderova, koji je izvrstan naucni radnik i poznavalac balkanskih prilika .
Preporuke:
0
0
2 četvrtak, 26 novembar 2009 02:20
Sarlo Akrobata
Srbi u Republici Srpskoj ne smeju nikako da pristanu na to da se Dejtonski sporazum menja kroz ustavne promene,a sve pod izgovorom da bi drzava Bosna bolje funkcionisala. To bi znacilo unitarizaciju BIH i potpuni prenos nadleznosti iz Banjaluke u Sarajevo. Dobrovoljno pristajanje na vlastitu eutanaziju. Ako se to desi Srbi bi u dogledno vreme bili kulturno i politicki obespravljeni, a ekonomski u potpunosti unisteni, jer bi vlada u Sarajevu samo podrzavala razvojne projekte u sredinama sa muslimanskom populacijom.
Preporuke:
0
0
3 četvrtak, 26 novembar 2009 05:08
Nebojša Malić
Najnovija kampanja unitarizacije ima korene u bankrotu muslimansko-hrvatske Federacije, koji je nastupio kada je opljačkano sve što se opljačkati moglo, a donacije sa strane su presušile. Centralizatore u Sarajevu ne motiviše samo nacionalizam i verski fanatizam, već i pohlepa. Zato i sumnjam da će RS pristati da se samoukine, jer im je vrlo jasno šta se krije iza priče o ”funkcionalnoj” državi.
Preporuke:
0
0
4 četvrtak, 26 novembar 2009 06:59
Srboljub Savic
Republika Srpska ni Republika Srbija moraju traziti
i druga sredstva i puteve za odrzanje, jer "Dejton"
nije cvrsta garancija. U uslovima marginalizovanja
UN a lako upravljivog SB, belosvetskim briznicima
nije problem da pogaze reci i dokumenta, jer su to
radili mnogo puta. Neka opomena bude novoizabrani
Predsednik EZ i njegova laka prevrtljivost.
Nazalost, Srbija i Srbi su olako ( u otsudnom trenutku) propustili da zadrzi "muslimanski" zivalj uz sebe i otvorili vrata svim neprijateljima
i potonjem krvavom sukobu i vecoj mrznji.
Ne treba gajiti ni iluzije o snazi medjunarodnog
priznanja referenduma u Republici Srpskoj. Da je
principa, prava i zakona, ni KiM ne bi mogli oteti.
Ne smemo nikako zaborviti Srpsku Krajinu i njenu
sudbinu (od ismevanja do cvrstog pravdanja "gusenja
oruzane pobune").
Ne smemo zanemariti ni danasnji poraz - dalje ras-
takanje Srbije, prihvatanjem "vojvodstva".
Ne smemo olako shvatiti Mesica, jer aspiracije
Htrvatske prema BiH (u celini), ne samo da nisu
potisnute, vec imaju i podrsku (tezine koja se
ne sme potcenjivati).
Ne zavaravajmo se "Dejtonskom BiH".
Srbima je interes opstanak.
Opstanak Srba (na teritoriji bivse J.) ne moze
se ostvariti, zanemarivanjem Bosne i Raske oblasti.
Ako mi Srbi ne budemo ujedinitelji, uskocice lakse
drugi-prisajedinitelji.
S postovanjem,
S. Savic
Preporuke:
0
0
5 četvrtak, 26 novembar 2009 11:09
bojan
prijatno sam iznenađen dobrom analizom ali ne i zaključcima!mislim da će SAD i EU radikalizovati svoje stavove stalnim slanjem svilenog gajtana do granice koju su postavili, naročito ako RUSIJA nastavi da ĆUTI, a onda će otvorenom okupacijom dati muslimanima to što budu tražili.srbima će ostati dve mogućnosti:prva da prebegnu u Srbiju koja ionako više nije nikakava država ili da se pomire sa nametnutom okupacijom!
Preporuke:
0
0
6 četvrtak, 26 novembar 2009 11:13
Miroslav Đukić
Komentar Nebojše Malića je potpuno tačan, glavni razlog za insistiranje na "Butmiru" je nepremnost Zapada da i dalje uludo bacaju pare u rupu bez dna zvanu "Federacija BiH". Spojiti ovo propalo preduzeće sa Republikom Srpskom i iskoristiti njene resurse za krpljenje sarajevskih dubioza je krajnja namera. Toga su Dodik i Vlada Srpske potpuno svesni i na tome kao neprihvatljivom insistiraju u pregovorima.Valja se ovde setiti "purgerske" poslovice: "Ako smo mi braća, nisu nam kese sestre". U BiH niti su narodi koji u ljoj žive braća, niti bi iko normalan na svetu pristao da u takvoj ekonomskoj krizi "posestrimi" svoje kese (novčanike).Stoga, mrka kapa za plan demontiranja Dejtona! Zapadni pregovarači su prilično ograničeni u odabiru slovesne argumentacije za nagovaranje Dodika na "dobrovoljnu" eutanaziju Srpske. Ostaju kao metod pritiska samo uluda prazna obećanja "EU-atlantskih" integracija i gole ucene, ali niti je ovo vreme vezirstva Pedi Ešdauna, niti je Incko vezir Pedijevog kalibra.
Preporuke:
0
0
7 petak, 27 novembar 2009 11:53
TomaS
Nije jasno zasto u celoj ovoj situacija Rusija (RF) cuti i, kako nam se bar cini, mirno posmatra to divljanje "zapadnjaka" u BiH. Pa zar Rusiji nije stalo do neke ravnoteze i nekakve pravde na Balkanu? Ruska privreda ima i svoje direktne interese u RS (modrica itd.), pa zar ce mirno posmatrati kako ignorisu i jednu revitalizovanu svetsku silu i njene interese??!!
Preporuke:
0
0
8 petak, 27 novembar 2009 14:03
Bojan
Komentar na Malića:
Mislim da je malo pretjerano govoriti o spajanju sestrinskih kesa kao glavnom motivu za trenutne događaje. Situacija u RS je bolja nego u FBiH, ali to ne znači ništa posebno. Oni su uspjeli da stave troškove pod kontrolu i ne prave značajna prekoračenja budžeta, dugove, smanje administraciju i sl, međutim i dalje je nezaposlenost visoka, plate su niske, korupcija i nekompententost su glavna obilježja vlade.
Trenutno postoji nešto tog novca od privatizacija, ali kada se to potroši ni na šta i održavanje socijalnog mira, šta ćemo onda??

Ako ste imali prilike da vidite novi prijedlog promjena objavljen prije neki dan, tu se da uočiti da su stranci smanjili zahtjeve i da se većinski dio sada bazira na ono što je do sada NAMETNUTO. Znači, da se sve dosadašnje promjene koje je visoki predstavnik nametnuo putem zakona itd (centralizovano prikupljanje indirektnih poreza, agencija za istrage i zaštitu itd) ugrade u novi ustav + dio promjena koje sada traže.. ostatak će se vjerovatno kasnije mijenjati u vidu amandmana kako bude napredovalo pristupanje EU i redali se novi zahtjevi i uslovi.

Dodik je do sada pričao kako će tražiti vraćanje nadležnosti nazad. Vidjećemo kako će se sada ponašati. Lično mislim da ni u čemu (90%) ne smijemo da popuštamo jer svaki mali ustupak znači dugoročno ukidanje Srba zapadno od Drine (doduše, ovakvom demografijom ćemo se za 50-100 god skroz ukinuti svuda). Ono što mu je trenutno prednost je što ima relativno homogenizovanu situaciju, podršku saradnika, opozicija je slaba a i nije spremna na prevelik avanturizam jer svi su do sada naučili lekciju o saradnji sa zapadnjacima. Ima nešto para i sa njima se može održavati socijalni mir da ga narod ne svrgne.
Preporuke:
0
0
9 petak, 27 novembar 2009 14:12
Bojan 2
Što se tiče Rusije, za "sada" mudro ćuti. Ne treba smetnuti s uma da ruske banke i firme (Energopetrol...) koriste latinicu. To možda na prvi pogled izgleda beznačajno, ali treba se sjetiti ruskog ponašanja na Balkanu u 19. vijeku, kada su npr podržali vukovu reformu i sl. kako bi proširili uticaj i na druge južnoslovenske narode.
Nadam se da danas ne koriste istu strategiju kao onomad, jer će nas time ukopati, oni neće dobiti ništa a mi ćemo možda zauvijek propasti. Ipak da napomenem to nije ćutanje u potpunosti, naša vlada redovno ide u Moskvu na sastanke sa njihovim političarima, karijerni Harčenko je nedavno imenovan za ambasadora, pa ćemo vidjeti kako će ići. Zapad je odlučio da gura Tursku da nas ponovo uzme pod svoje, Rusija ćuti, Srbija je propala...

Što se tiče ujedinjenja sa Srbijom, tu bih bio oprezan. Kao što jedan komentator reče, Srbija je sada nikakva država (i veoma mi je žao zbog toga) i ujedinjenjem mi bismo postali još jedna provincija i krava muzara za Beograd.

Srbijanski političari sa nekim izuzecima su do sada zapadne Srbe uglavnom i tako posmatrali, kao najgrđe provincijalce (iako su najpoznatiji Srbi upravo iznikli sa tih prostora) i kao monetu za potkusurivanje sa svima. Mislim da bi se u toj novoj srpskoj državi neke stvari morale promjeniti po pitanju centralizacije, ne ovako kako se radi sa Vojvodinom ali da i Niš, Novi Sad, Kragujevac, Banjaluka pa i Istočno Sarajevo postanu značajni centri u novoj državi sa raspoređenim institucijama (bar danas za te stvari postoje tehnološki i drugi preduslovi).
Preporuke:
0
0
10 subota, 28 novembar 2009 02:29
BL RS
Iskreno, ne vjerujem da će Ameri+ Evropa nastaviti dalje da snažnije pritišću. Ovo nisu 90- te i oni više nemaju tu snagu. Ne vjerujem ni u scenario ujedinjenja Republike Srpske i Srbije, jer iako više nisu tako jaki, nisu ni tako slabi da dozvole Srbima, "rusofilima" da se šire. Mislim da će ostati isto stanje i da u toj situaciji trebamo da radimo svog posla, a ne da se bavimo sporednim stvarima. Dejton je RS i Srbiji dao zajedničku državu. Sporazum o specijalnim i paralelnim vezama nije iskorišten na pravi način, onako kako je to moglo da se uradi. Ko nam je kriv?! Mi sami sebi! Ipak mislim da je jedan od uzroka pritisaka u poslednje vrijeme ovo što je Đukić rekao, propast Federaciji u svakom pogledu, finansijskom, političkom, muslimansko - hrvatskom... Možda RS ima stabilnu situaciju zbog para od privatizacija, ali pare su tu, a i resursi su tu, a kriza polako prolazi. Što se Rusije tiče, mislim da Rusija ne ćuti i da za sada radi pravi posao. Poslali su, prvi put, ozbiljnog ambasadora, koji drži stranu Srpskoj i to je vidljivo u svakom trenutku. Vidjećemo, nisam pesimista, jer rekoh, druga su ovo vremena od onih prije 17 godina. Svaka čast Dodiku, moram da pohvalim, jer je vratio dostojanstvo Republici Srpskoj! Srbija treba da vodi računa o sebi, a ne da pravi greške na svakom koraku, raznim statutima i koječime. Samo jaka Srbija nam odgovara. Zato vodite računa o sebi, nemojte da Mesić ispadne pametan na kraju priče sa svojim prognozama iz 1991. Ovaj Statut nije dobar ni za tzv. autonomaše, obiće im se o glavu prije ili kasnije. Običan građanin Vojvodine ništa bolje neće živjeti od ovog. Decentralizacija da, ali u ekonomskom, a ne u političkom smislu. Razmišljajte malo u budućnost i nemojte se za 10 godina pitati, gdje nam je onda bila pamet!
Preporuke:
0
0
11 subota, 28 novembar 2009 02:41
Radgost
Milorad Dodik je onomad iѕjavio kako nema
ništa protiv ulaska BiH u NATO!
A onda se pitate zašto Rusija ćuti?
Preporuke:
0
0
12 subota, 28 novembar 2009 17:34
Rodoljub
Radgost,

verujte mi... nije g.Dodik rekao ništa loše, jer on, kao mudar državnik, neće da pusti neprijatelje Srba/RS da se izvuku nekažnjeno iz blata u kome su poodavno. Štaviše, dodaće im i ŠTAP da se uhvate za njega, pa makar bio od kartona ili truo! ;)

Drugo, Rusija ima ovoga puta PREJAKE materijalne interese u RS, i ovoga puta neće dopustiti da joj neko odseče taj pipak i izbaci je iz igre.

A da Rusi ćute, ćute...

"Ćute" svi zajedno, da puste druge da se izlupetaju i zatrčavaju... bili oni muslimani, amerikanci ili europejci.

Pozdrav!
Preporuke:
0
0
13 ponedeljak, 30 novembar 2009 02:02
Mihajlo Pavlovic
Najpre sam misljenja da evroatlantizam nece odustati od centralizacije BiH i ukidanja Republike Srpske, jer vec postoje planovi o gradjanizaciji BiH u kojoj bi svi postali Bosanci. Sekularizovanje muslimana i davljenje hriscanske vecine da zivi u takvom melting-potu deo je scenarija kome se prekodrinski Srbi moraju odupreti na sve moguce nacine.
Cak i kada je rec o eventualnoj kompenzaciji Srbiji (Srpska za Kosovo), nasa drzava ne bi smela da ispusti srpsku Crnu Goru, koja mora ponovo podpasti pod gravitacioni prostor srpskih zemalja (bas kao sto to postepeno podpada Ukrajina pod Rusiju). Ovde je bitno iscupati se iz kandzi evroatlantizma, sto Dodik nazalost ne radi. Braneci Dejton on Srbe ipak gura u NATO, a Sutanovac ima razumevanje za to. Nije li igra u tome da Srbija ostane jedino neNATO podrucje u okruzenju, pa da se onda kaze - eto moramo i mi u NATO. Razmislite malo o tome...
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner